Scurt Istoric

Istorie Octombrie 24, 2014

Parohia Ciurbești este formată din credincioșii satului Ciurbești, având în componenta ei biserica parohială, monument istoric cu hramul Sf. Ierarh Nicolae și Sf. M. Mc. Gheorghe din anul 1806.

Satul Ciurbești este atestat documentar la 6 octombrie 1503.

Biserica actuală a fost ridicată de către enoriașii satului Ciurbești din bârne de lemn în anul 1806, în plan treflat, urmând împărțirea tradițională: altar, naos, pronaos și pridvor.

Între anii 1998-2002 s-au făcut lucrări de restaurare generală a bisericii: restaurarea catapetesmei, dotarea cu mobilier nou și obiecte de cult, extinderea bisericii cu 7 m, construirea cloptniței, casei sociale și lumânărarului, lucrări încununate prin resfințirea bisericii de către ÎPS Daniel Ciobotea la data de 30 iunie 2002.